Hyresavtal med Migrationsverket sägs upp för 53 lägenheter i Växjö kommun. Foto: TT

Växjö kommun vill säga upp hyresavtal med Migrationsverket

Uppdaterad
Publicerad

Växjö kommun vill säga upp hyresavtalet med Migrationsverket som hyr 53 lägenheter av kommunen för asylsökanden.

Det är det kommunala bostadsbolaget Vidingehem som i nuläget hyr ut 53 lägenheter till Migrationsverket. Nu vill man säga upp avtalet så att kommunen kan bereda plats åt de 249 människor som fått uppehållstillstånd och som hänvisats till Växjö kommun.

Detta enligt en bosättningslag som kommunen är ålagd att följa under 2017.

– Att ha en bostad är av stor betydelse för de människor som nu ska gå igenom etableringsprocessen. Vi vill kunna ordna boenden för dessa personer på ett bra sätt, säger kommunstyrelsens ordförande Anna Tenje (M) i ett pressmeddelande.

Långa bostadsköer

Enligt uppgifter står i nuläget drygt 35 000 personer i kö till kommunens drygt 8 000 lägenheter där kötiden sträcker sig till närmare 10 år.

När nu Migrationsverket avvecklar allt fler asylboenden till följd av minskat mottagande ser Växjö kommun en möjlighet att säga upp hyresavtalet.

– Vi har kommit till en punkt där vårt behov av dessa 53 lägenheter är betydligt större än Migrationsverkets. Risken är annars att det blir ett steg tillbaka i integrationsprocessen för de berörda, säger Anna Tenje (M).

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.