Villabrand i Lidhult

Uppdaterad
Publicerad

En villa i Lidhult blev helt övertänd efter att en brand startat av okänd anledning.

Larmet om branden kom in till SOS-alarm vid tio i fem under måndagsmorgonen. Enligt räddningstjänsten är det oklart om hur branden har startat. Inga personer ska ha kommit till skada och en person ska själv ha tagit sig ut ur huset när branden startade.

– När vi anlände till platsen var villan helt övertänd, huset kommer inte att kunna räddas utan den kommer att brinna till grunden, säger Erik Lindqvist som är är insatsledare vid Hylte räddningstjänst.

Räddningstjänsten arbetade under måndagsmorgonen med att hindra branden från att sprida sig till två närliggande hus.

– Vi var lite oroliga att branden skulle sprida sig men vi har den under kontroll, säger Erik Lindqvist.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.