En obduktion på tisdag ska reda ut om de två mystiska dödsfallen i en lägenhet i Virserum handlar om mord.
– Tills vidare kör vi i skarpt läge, det vill säga vi utreder händelsen som ett brott, säger Ulf Karlsson, informationschef hos polisen i Kalmar län.
Han säger att de två männen, båda i 40-årsåldern, i stort sett var identifierade på söndagen. Ingen av dem ska sedan tidigare vara känd för polisen i några kriminella sammanhang.
Männen hittades döda i fredags i en lägenhet i Virserum söder om Hultsfred. En bekant som var på väg att besöka en av männen hade då känt röklukt i trappuppgången och hade genom en springa i dörren sett en person ligga livlös inne i lägenheten. Räddningstjänst larmades, tog sig in i lägenheten och hittade då två män som båda var döda. En av männen hade en skada i huvudet och därför vill polisen inte utesluta att brott har begåtts.
En första rättsmedicinsk undersökning av de båda kropparna i fredags kväll gav inga klara svar kring dödsorsaken. Efter obduktionen hoppas polisen få svar på om männen dog av rökförgiftning eller om de innan dess utsatts för brott.
(TT)