Foto: SVT

Årets första ångbåtsturer med Ejdern ställs in

Uppdaterad
Publicerad

Årets sommarsäsong får en trög start för ångbåten Ejdern. De två första turerna ställs in på grund av renoveringsarbete.

Ejdern, världens äldsta koleldade propellerdrivna ångfartyg i originalmaskin, har haft sin hemmahamn i Södertälje sedan 1906.

Den ideella föreningen som driver verksamheten har haft flera motgångar, bland annat svårigheter att rekrytera unga entusiaster och kostsamma renoveringar. Nu står det klart att de två första turerna på årets säsong ställs in på grund att pannrenoveringen drar ut på tiden.

– Det är inte kul såklart. Om det skulle varit en fin dag under den andra turen skulle det kunnat bli full båt, så då svider det. Vi är ju beroende av intäkter om vi ska ha igång verksamheten, säger Lars Forsberg, skeppare och styrelsemedlem.

Det är fortfarande oklart när den första turen kan avgå.

– I helgen har vi inspektion av pannan, får vi godkänt så är det tämligen snart vi kan köra, säger Lars Forsberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.