Delad bild. Till vänster: person med byggarbetskläder. Till höger: brobygge med kranar och maskiner.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se projektchefen Tobias Kednert berätta om när Slussen i Södertälje kan bli klar. Foto: Sebastian Stormgaard/SVT, Aida Arslanovic/SVT

Efter bakslagen: Flera framsteg i slussbygget i Södertälje

Publicerad

Nordens största sluss finns mitt i Södertälje. Ombyggnationen som pågått i snart tio år har försenats i flera omgångar – men under sommaren nås en viktig milstolpe.

Slussen i Södertälje är redan nordens största och har en avgörande betydelse för sjöfarten till de stora hamnarna i Mälaren.

Byggprojektet ska göra den större för att fler fartyg ska kunna ta sig in i Mälaren och är ett av Sveriges största marina projekt enligt Sjöfartsverket.

Men slutdatumet, som från början var 2019, har skjutits fram av olika anledningar. Något som försvårat arbetet är att slussen hela tiden varit öppen för båttrafik.

Hör de nya prognoserna i videon, se de gamla löftena och framtidsvisionen över hur slussen kommer se ut.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.