Foto: Johan Nilsson/TT

Flyttade utomlands med barnen – måste betala tillbaka 160 000 kronor föräldrapenning

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna från Södertälje flyttade tillfälligt utomlands med sina barn, utan att korrekt meddela Försäkringskassan. Nu måste hon betala tillbaka samma belopp som hon fick felaktigt utbetalt.

För att en förälder ska ha rätt till föräldrapenning måste barnet vara bosatt i Sverige. Flyttar man utomlands eller är bortrest med barnet en längre tid har föräldern alltså ingen rätt till föräldrapenning, och är skyldig att meddela bortavaron till Försäkringskassan. Något som kvinnan i detta fall gjorde för sent.

Myndigheten betalade därmed ut barnbidrag, flerbarnstillägg och föräldrapenning, som kvinnan ej hade rätt till, med ett totalbelopp på 159 930 kr, varav 148 005 var föräldrapenning.

Försäkringskassan tar delvis på sig skulden

Efter att kvinnan meddelat flytten betalade Försäkringskassan ändå ut föräldrapenning för en utbetalningsperiod. Nu prövar myndigheten kvinnans fall för att se om det finns särskilda skäl att befria henne från den felaktiga utbetalningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.