Från klockan sex på måndagsmorgonen kunde man lämna pengar till glada arrangörer vid Kusens Backe, och sedan ta sig runt på en ordnad slinga.
– Det här var inte speciellt jobbigt, sedan gör man ju det också för en bra sak, sade Lise-Lott Odelius som tog en rask promenad med sin man Torsten.
Tveksam
På plats var också Johan Skinnars, lagkapten i hockeylaget SSK. Han lämnade över 2.700 kronor från klubben.
– Jag tycker det är jätteviktigt att folk hjälps åt, och att alla gör något.
Han var dock tveksam till att springa sträckan på 1,2 kilometer.
– Det ser ju bra ut på spåret, men jag ska fundera på en promenad kanske. Vi var och spelade i Haninge igår kväll, haft fys nu på morgonen och så är det träning igen ikväll. Man måste vila lite också.
Nöjda arrangörer
Sammanlagt fick man ihop 11.700 kronor. Det var man på Sveriges Radio nöjda med.
– Vi hade ingen aning om hur det skulle gå i Södertälje, det var första gången här och tidigt en måndagsmorgon. Men när vi kom hit, när det var beckmörkt, så stod en man som hette Peter och hans hund Gryning och väntade på oss. Så tio i sex var det första paret ut, och det var en skön start, säger sportreportern Lasse Persson på SR.
På onsdag är det dags att springa och skänka pengar i Kista, och på fredag är det Gärdets tur i Stockholm. Mellan klockan sex och tio på morgnarna.