Foto: TT

Studenter ska ge Scania nya transportlösningar

Uppdaterad
Publicerad

I år är en av utmaningarna i tävlingen Sustainergies cup att hjälpa Scania. Lastbilstillverkaren hoppas på så sätt nå studenter även utomlands.

Det är sjätte året som Sustainergies cup arrangeras, en tävling där studenter från hela världen bidrar med innovativa idéer till företag som presenterar sina utmaningar.

I år är det Trafikverket, BillerudKorsnäs och Scania som söker studentinnovatörer.

Scanias tävlingsuppgift handlar om ”smarta transporter i städer, där potentialen för att lösa samhällsutmaningar med hjälp av förbättrade flöden är stor”.

Vill nå internationella talanger

– För att företag ska vara konkurrenskraftiga behöver de hela tiden fånga, förstå och omsätta idéer från akademin och omvärlden. På Scania ser vi tävlingen Sustainergies cup som en möjlighet att nå en global pool av studenttalanger – och bli inspirerade av deras idéer om hållbara transportlösningar i sina egna städer, säger Andreas Follér, hållbarhetschef på Scania.

Studenternas lösningar ska lämnas in senast den 17 januari 2016. Tre vinnare, som får en check på 25.000 kronor vardera, koras sedan i februari.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.