Foto: SVT

Dags för Nyköpings festdagar – kända artister uppträder

Publicerad

Vid lunchtid i dag drar den 29:e upplagan av Nyköpings festdagar igång.

I dag och i morgon bjuds det på underhållning, marknadsstånd och tivoli runt om i centrala Nyköping. Och kända artister som Lisa Ajax och Albin & Mattias kommer att uppträda på scenen på Stora Torget.

Hoppas på folkfest

– Förväntningarna är att det kommer mycket folk och att de blir glada och nöjda. Att det blir full fart på stan, säger Anders Magnusson, ansvarig för evenemanget, till SVT Nyheter Sörmland.

Under lördagen avgörs också den andra upplagan av Nyköpings Swimrun och på kvällen är det allsång.

Arrangören hoppas att det kommer komma mycket folk till staden under festivaldagarna. Och inte bara från Nyköping.

20 000-30 000

– Vi hoppas på många besökare från bygden och regionen. Vi hoppas på folk från Trosa, Gnesta, Södertälje och även från Norrköping och Katrineholm. Totalt under hela festdagarna tidigare år har vi uppskattningsvis haft 20 000 till 30 000 personer som rör sig i vårt område, säger Anders Magnusson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.