Eskilstuna – Miljonregn över arbetsprojekt

Uppdaterad
Publicerad

Två projekt för att skapa jobb i Eskilstuna kommun får drygt 12,8 miljoner kronor i stöd från EU socialfond.

Tanken är att stötta projekt som ska skapa som ska ge unga arbetslösa eller sjukskrivna personer och personer med utländsk bakgrund jobb.

Ett av projekten är Bazar Business School som får 5 752 985 kronor. Projektet ska skapa basarhandel i Eskilstuna och förhoppningsvis ge 135 unga med utländsk bakgrund möjlighet att starta eget.

Det andra projektet är Jobbtrappan, som får 7 270 054 kronor. Projektet , som ska ge bättre matchningar för unga arbetslösa och är tänkt att ge 120 jobb.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.