Stadshotellet i Eskilstuna. Foto: Robin Folkö/SVT

Efter skandalpartyt – fler vill festa med Mensa

Uppdaterad
Publicerad

Intresset för att gå med i Mensa har ökat rejält efter organisationens uppmärksammade skandalfest i Eskilstuna i helgen. Flera av organisationens kommande testtillfällen är nu fullbokade och bokningarna har ökat från 3,5 per dygn till 25 per dygn, skriver Eskilstuna-Kuriren.

– Det är ganska logiskt, syns man i pressen så får man mer uppmärksamhet. Fler läser om oss och vågar ta steget att söka. Uppmärksamhet är bra men det här är ett väldigt sorgligt sätt att få uppmärksamhet på, säger Jenny Åkerman, talesperson för Mensa.

LÄS MER: Geniernas fest slutade i polisgripande

I lördags firade medlemmarna i Mensa att deras fyra dagar långa årsträff i Eskilstuna var över.

Polis och väktare kallades till det hotell där medlemmarna bodde, efter att de druckit medhavd sprit i korridorerna, brutit sig in i en konferenslokal och hållit en högljudd efterfest på hotelltaket där de spelade på ett trumset vid fyratiden på natten.

Trevligt med nya medlemmar

För att bli medlem i Mensa behövs en dokumenterad IQ på 131, vilket man behöver bevisa vid organisationens testtillfällen.

– Det är såklart trevligt med nya medlemmar, men om man är ute efter att festa på ett väldigt hårt sätt så tror jag inte att det smartaste är att söka medlemskap i Mensa. Tvärtom, det är så långt från ett fylleslag man kan komma, säger Jenny Åkerman.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.