Kakorna på bilden är inte dem som varit felmärkta. Foto: SVT

Grossist riskerar vite på 180 000 kronor för dålig kakhantering

Publicerad

En grossist i Eskilstuna har fått ett löpande vitesförläggande på 180 000 kronor efter att upprepade gånger ha brustit i märkning, spårbarhet och information på svenska om allergener i kakor.

– Det finns risk för människor och hälsa, och lagstiftningen är väldigt tydlig med att osäkra livsmedel ska bort från marknaden, säger livsmedelsinspektör Magdalena Goczkowska.

Ärendet har pågått under en tid, och grossisten har tidigare fått ett föreläggande med förbud.

”Kosta mer att göra fel”

Eftersom bristerna inte åtgärdats trots detta, så har kommunen nu beslutat om ett föreläggande med löpande vite på totalt 180 000 kronor, eller 60 000 för respektive punkt.

– Vite ska sättas i relation till något och den här summan utgör 10 procent av omsättningen. Det ska kosta mer att fortsätta göra fel än att ändra och göra rätt, säger Magdalena Goczkowska.

”Infört hårdare rutiner”

Om brister kvarstår vid kommande inspektioner kan kommunen yrka att förvaltningsrätten avkräver företaget vitet.

Goran Raundusi på grossisten Rojan Food säger dock att bristerna är åtgärdade nu.

– Vi har infört hårdare rutiner och gått igenom allting. Vi vill ju inte släppa ut produkter som är felmärkta, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.