Den misshandlade mannen fick föras till sjukhus och konserten avbröts. Foto: TT

Grov misshandel under konsert – slogs med flaska

Uppdaterad
Publicerad

En 31-årig man från Nyköping har åtalats misstänkt för att flera gånger ha slagit en annan man med en flaska i huvudet. Den grova misshandeln skedde på en konsert på en Nyköpingskrog.

Det var den 11 november i år som 31-åringen var på krogen i Nyköping. Han stod i publiken under konserten och ska sedan, enligt åtalet, ha slagit en annan man i huvudet med en flaska. Misshandeln orsakade smärta och sårskador i både huvud och ansikte.

Den misshandlade mannen fick föras till sjukhus och det blev stort tumult vilket gjorde att konserten avbröts, enligt tidningen Södermanlands Nyheter.

Det finns flera vittnen till misshandeln. Men den åtalade 31-åringen förnekar brott. 

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.