Renoveringsboomen håller i sig: ”Folk har sparade pengar”

Publicerad

Utbetalningarna av rot-avdraget var de högsta på sex år i Sörmland under förra året. Det visar statistik från Skatteverket.

– Folk har sparade pengar, säger målaren Jonny Högbacka i Strängnäs.

Det borras, hamras och målas på många håll i Sörmland. Renoveringsboomen som märktes i början av pandemin håller i sig och förra året var utbetalningarna av rot-avdraget de högsta på sex år i länet.

Över 30 200 personer i Sörmland utnyttjade då skatteavdraget, för sammanlagt runt 291 miljoner kronor. Det är en ökning med närmare 24 miljoner kronor jämfört med 2020.

Inte sedan 2015, som var sista året med ett skatteavdrag på 50 procent av arbetskostnaden (idag ligger det på 30 procent), har utbetalningarna varit så höga som 2020 och 2021.

I klippet berättar målaren Jonny Högbacka, som driver Vreta måleri i Strängnäs, vad han tror är anledningen till att så många är villiga att anlita en hantverkare just nu.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.