Marie Schmidt är en av 3 000 sms-livräddare i Sörmland. Hon har utbildning i hjärt- och lungräddning, HLR, och när larmet gick i somras tvekade hon inte utan satte sig i bilen på en gång. Väl på plats lyckades Marie få igång hjärtat på personen som drabbats av hjärtstoppet redan innan ambulansen kom till platsen.
Sonen följde med
Hennes 14-åriga son Kevin envisades med att följa med, något Marie först var arg över.
– Han är ju bara 14 så först blev jag arg. Men jag hade ju ingen tid att förlora så han fick följa med och i dag är jag jättetacksam över att han gjorde det. Han blev min trygghet.
Hjälpte ambulansen
Kevin utförde inte själv HLR, men var ett stöd till personen som hade larmat om hjärtstoppet och hjälpte senare ambulansen att hitta rätt.
– Jag var helt lugn tills vi kom dit och såg personen som låg på golvet. Då började mitt hjärta slå jättemycket och jag blev väldigt orolig. Men jag kände någonstans i huvudet att det här skulle gå bra, säger han och fortsätter:
– I efterhand är jag glad att jag följde med, nu kan jag hjälpa till om det skulle hända igen.
”Det är ovärderligt”
För Marie var det första gången som hon fick ett larm om hjärtstopp. Hon är glad att hon kunde hjälpa till och hoppas nu att fler ska registrera sig som sms-livräddare.
– Det kan ju rädda många liv som annars inte hade gått att rädda för att ambulansen kanske hade för långt att åka. Det är ovärderligt, säger hon.
Vill du ha koll på vad som händer i Sörmland? Ladda ner SVT Nyheters app och välj Sörmland för lokala pushnotiser.