Där för att prova på den nya vattenleken var sommarlovslediga barn från Sandbäcksskolans fritids. De är glada över att det nu finns någonstans mitt i Katrineholm dit man kan gå om man vill svalka sig i värmen.
– Att springa runt var väldigt roligt, säger Lovis Barrsäter, en av de som badade.
Inte helt klart ännu
Arbetet med vattenleken i Sveaparken startade i maj. Exakt när den kommer att vara klar i sin helhet är ännu osäkert.
– Om det är mycket barn här framöver så vill vi inte hindra det utan då fortsätter vi kanske senare i höst, säger projektledare Håkan Stenström.
Hela byggprojektet, som utöver vattenleken inkluderar belysning och cykelbanor runt om, kostar fyra miljoner. Ordföranden i service- och tekniknämnden, Anneli Hedberg (S), menar att det är väl investerade pengar.
– Jag har tyckt att det här har varit en viktig fråga ganska länge så jag är jätteglad idag att det äntligen är på plats, säger hon.
I videon ser du hur den nya vattenleken ser ut och hör vad barnen tycker.