Efter problemen på äldreboendet är nu Nyköpings kommun beredda på att gå upp i domstol mot PEAB för att få lösa problemen. Foto: Alexander Weimar/SVT

Nyköping kallar in jurist efter felen på äldreboendet

Publicerad

För drygt tre år sedan öppnades äldreboendet Myntan i Nyköping. Sedan dess har boendet haft flera problem som byggherren PEAB fått åtgärda. Men än är inte alla problem lösta och nu efter bristande kommunikation från PEAB så har kommunen valt att kalla in en jurist.

Över 300 miljoner kronor kostade bygget av äldreboendet Myntan i Nyköping. År 2014 när det byggdes så beskrevs det som ett av de modernaste i Sverige och erbjuder bland annat restaurang och strandpromenadstråk.

Men problemen har varit många med boendet och än är inte alla åtgärdade.

LÄS MER: Boende blev utelåst och kunde inte larma

Foto: Alexander Weimar/SVT

– PEAB ska åtgärda problemen snarast. En del av problemen har ju krävt utredningar för att komma fram till vad som är den bästa lösningen. Det har vi förståelse för men vi har inte fått det vi krävt efter många möten. Vi vill ha en åtgärdsplan och en tidsplan, säger Eva Lundqvist tf. chef för tekniska divisionen på Nyköpings kommun.

Värmeproblem och fuktskador

Problemen har varit många i anläggningen och även fast PEAB har åtgärdat många så finns det flera omfattande problem kvar. Bland annat en fuktskada som tagit sig under mattorna på boendet och gjort att olika ämnen lossnat från det klister som mattorna sitter fast med. Detta har lett till att luften på boendet har varit dålig. Vidare har det även varit problem med värmen och nya element har behövts handlas in för att hålla boendet varmt.

TV: Se hela reportaget här

Byggbolaget PEAB som är byggherre för boendet har inte velat ställa upp på en intervju och har i mejl svarat att de i nuläget inte har något att tilllägga utan fokuserar på själva utredningen kring problemen och att det ska lösas på bästa sätt.

– Om det visar sig att felen beror på oss så kommer vi givetvis att ta vårt ansvar, skriver PEAB.

Kan sluta i domstol

Nyköpings kommun har i samband med att man tagit in en jurist även meddelat att om de inte får någon tidsplan eller åtgärdsplan inom två veckor så kommer man ta upp ärendet i domstol.

– Vi har agerat såhär med förhoppning om att få en byggnad som är som precis som den vi har beställt från PEAB, säger Eva Lundqvist.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.