Att matchen gick till över åtta övertidsperioder var mycket tack vare målvakterna, som utsågs till matchens bästa spelare efter skottstatistiken 95–94. Spartas målvakt, som inte släppte en puck förbi sig under nära 189 minuter, var Samuel Ward från Nyköping.
I den elfte perioden, åtta och en halv timme efter det att matchen startade, stod dock slutligen Storhamar som segrare – i den längsta matchen i ishockeyns historia hittills.
”Helt otroligt alltså”
Spartas svenske tränare, Lenny Eriksson, försökte beskriva matchen för Aftonbladet mellan period sex och sju:
– Det här är helt otroligt alltså. Spelarna är trötta som fan. Tyvärr hade vi bara med oss tre kedjor i kväll och det var väl inte så bra tajming... Men de krigar på.
Avgörande efter 217 minuter
Spelarna var helt slut och många av fansen hade gått hem när avgörandet kom efter 217 minuter och 13 sekunders speltid.
Joakim Jensen blev matchhjälte när han satte 2–1-målet till allas lättnad.
Segern innebär att Storhamar har vunnit tre matcher mot Spartas två i kvartsfinalserien som avgörs i bäst av sju matcher.