Foto: SVT

Polisanställd jobbade som vakt trots förbud

Uppdaterad
Publicerad

En polisanställd i Sörmland föreslås få löneavdrag för att han jobbat som ordningsvakt. Detta trots ett beslut från arbetsgivaren att han inte fick ha det som bisyssla.

Den polisanställde har tidigare haft arbetsgivarens godkännande att jobba extra som ordningsvakt, men för ett antal år sedan omprövades detta beslut och Sörmlandspolisen kom fram till att bisysslan skulle upphöra.

Sågs jobba på krog i alla fall

Nyligen uppmärksammade dock en polis i tjänst att mannen trots detta jobbade som ordningsvakt på en krog. Alldeles innan detta hade han skickat in en ny ansökan om att få ha denna bisyssla.

När polisen utredde detta uppgav den anställde enligt polisens protokoll att han trodde att han var tvungen att jobba med bisysslan för att polismyndigheten åter skulle kunna pröva om den var tillåten eller inte.

Förslår ”måttligt” löneavdrag

Arbetsgivaren köper dock inte det resonemanget, utan påpekar att den anställde själv hade ett ansvar för att kontrollera regler och ansökningsförfaranden innan han åter började jobba som ordningsvakt trots beslutet.

Polismyndigheten vänder sig nu till personalansvarsnämnden, för ett beslut om disciplinansvar. Man föreslår ett ”måttligt” löneavdrag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.