Polischef anmäls till ansvarsnämnden – kan ha agerat olämpligt vid upphandling

Publicerad

En polischef i Sörmland initierade en kontakt mellan myndigheten och en anhörig inför en upphandling av bevakningstjänster. Nu vill polisregion Öst att personalansvarsnämnden undersöker om agerandet inneburit någon form av förtroendeskada.

Den anhöriga till polischefen arbetade på ett bevakningsföretag och det var tidigare i år som det uppdagades att polischefen initierat kontakten mellan den anhöriga och myndigheten inför att en upphandling om bevakningstjänster skulle genomföras.

Ska ej ha lett till skada

Varken polischefen eller den kollega som skötte kontakten menar att det handlade om att ge det företag som den anhöriga arbetade på någon slags fördel i processen. Polisregionen konstaterar också att den information som ska ha lämnats till den anhöriga inte lett till någon skada, vare sig ekonomiskt för myndigheten eller för själva upphandlingsprocessen.

Risk för förtroendeskada

Däremot menar myndigheten att polischefens agerande kan ha inneburit en risk för förtroendeskada.

Därför vill polisregionen att händelsen utreds av personalansvarsnämnden. En bidragande orsak till utredningen är även att det saknas praxis på området och att ärendet därför är av principiell vikt.

Om ansvarsnämnden kommer fram till att polischefen agerat på ett felaktigt sätt kan det bli fråga om någon form av disciplinpåföljd för tjänsteförseelse.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.