Skogsbranden vid Hattviken under kontroll

Uppdaterad
Publicerad

Branden som bröt ut i eftermiddags i närheten av Hattviken i Trosa är nu under kontroll, berättar räddningstjänsten.

Till en början kunde räddningstjänsten inte lokalisera branden, så brandflyget kopplades in. Personal från både Järna och Trosa är på plats för att släcka branden.

Strax före kl 21 på lördagskvällen rapporteras branden, som hann sluka ungefär 80 gånger 80 meter, vara under kontroll.

– Vi har kommit runt med slangarna, och är precis i gränslandet mellan bekämpning och att kunna börja eftersläcka, säger insatsledare Henrik Dewoon-Thorén på Sörmlandskustens räddningstjänst.

Larmet inkom strax efter klockan fyra på lördagseftermiddagen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.