Trosa – För få elever får godkända betyg

Uppdaterad
Publicerad

Var fjärde elev i Trosa kommun lämnar grundskolan utan betyg i ett eller flera ämnen. Det konstaterar Skolinspektionen i en rapport som presenteras i dag.

Nu måste de ansvariga för sjkolorna i Trosa reda ut varför det är så här och hitta vägar som gör att fler elever får godkända betyg, anser skolinspektionen, som har gått igenom skolor och övrig utbildningsverksamhet i Trosa kommun.

– Trosa kommun har utvecklat tydliga strukturer för styrning och ledning. Förutsättningarna är alltså mycket goda för att se till att betydligt fler elever än i dag når minst godkänt i alla ämnen, säger Ingela Djurberg, Skolinspektionen, som ansvarat för granskningen.

En annan slutsats som skolinspektionen har dragit av granskningen är bl a att se till att alla skolor har planer mot mobbing.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.