Abdelaziz Khamis besöker Vingåkers bibliotek varje dag. Bibliotekschef Ulla Solsmo visar runt hur de nya lokalerna kommer att se ut. Foto: SVT/Sandra Kjellström

Vingåkers bibliotek blir mer digitalt – har inte renoverats sedan 70-talet

Publicerad

Vingåkers bibliotek ska renoveras och bli mer digitalt. Förutom ett par nya bokhyllor har någon renovering inte skett sedan 70-talet.

Ett digitalt center med bland annat läsplattor och fler datorer ska skapas, men även möbler och inredning ska bytas ut. Den största delen av renoveringen beräknas vara klar i höst och kommer att kosta drygt 700 000 kronor.

Förutom den ombyggnation som görs inne i biblioteket ska även ett stambyte göras i hela fastigheten, liksom en renovering av fasaden och utemiljön.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.