Brandlarm löste ut vid invigning av köpcentrum

Uppdaterad
Publicerad

Automatiska brandlarm löste ut strax efter klockan 21 på torsdagen i samband med invigningen av Mall of Scandinavia. – Det är extremt mycket folk inne och utanför, säger Eva Nilsson vid polisen.

Klockan 20 på torsdagskvällen öppnade det nya köpcentret i Råsunda. En timme efter insläpp fick räddningstjänsten två larm om misstänkta bränder. Polis kallades till platsen för att bistå.

– De har inte hittat någon brand. Ingen rök eller lukt överhuvudtaget. Det finns inget som indikerar att det skulle vara en brand, säger Eva Nilsson på LKC vid 21.30-tiden.

Räddningstjänsten undersökte från vilken sektion i byggnaden som larmet kom i från. Polispatruller fanns tillsammans med ordningsvakter vid entréerna för att hantera den stora mängden besökare.

– Det är mycket folk både innanför och utanför gallerian. Det är så mycket folk att ägaren valt att inte släppa på fler och många köar utanför, säger Eva Nilsson.

Strax före klockan 22 hade räddningstjänsten konstaterat att det inte brann.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.