Förra veckan skrev barn-, äldre- och jämställdhetsminister Åsa Regnér (S) en debattartikel i DN där hon tillsammans med Martin Valfridsson, nationell samordnare för utsatta EU-medborgare, uppmanar människor att ge stöd till hjälporganisationer i hemländerna i ett försök att minska antalet tiggare i Sverige. Och detta som ett alternativ till att ge pengar till de som tigger på våra gator idag.
Ministerns debattartikel uppfattades av många som en rekommendation att inte ge pengar i tiggarnas koppar, något som nu får stark kritik från personer som dagligen jobbar med och för fattiga EU-migranter.
”Tror att människor blir ledsna och förvirrade”
– Det visar en total brist på empati. Det är helt ogenomtänkt. De som tigger i Sverige behöver pengarna för att ge mat till sina barn och till att bygga om sina kojor i Rumänien så att de slipper ha ett trampat jordgolv. Inget svenskt projekt som finns idag ger pengar till de sakerna, tror jag, säger Sven Hovmöller, som är vice ordförande för föreningen för hemlösa EU-migranter, HEM.
Vilken signal tror du detta har gett folk?
– Jag tror att snälla människor blir ledsna och förvirrade. De vill hjälpa och hjälper och så kommer ansvariga personer och säger att de istället skadar.