Final av Strindbergsåret

Uppdaterad
Publicerad

Runtom i Stockholm anordnades olika aktiviteter, bland annat på Kulturhuset.

Strindberg kan vi tolka på lika olika sätt, det kunde man se på Kulturhuset idag. Även om Strindbergsåret har varit till för alla, så är det framför allt skolungdomar som har jobbat med det.

–Vi har skrivit noveller som var inspirerade av ”Ett halvt ark papper” sen har vi dramatiserat min novell, berättar Inga Jonés som går i sjunde klass.

–Intresset har varit väldigt stort, inte bara i Stockholm och Sverige utan även internationellt. Museerna och utställningarna har gått jättebra, det har kommit enormt mycket folk. Många har upptäckt honom och många har fördjupat sig, säger Mia Winge som är konstnärlig ledare för Strindbergsåret 2012.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Strindbergsåret

Mer i ämnet