Ett SAS-plan lyfter från Arlanda – som kan bli Alfred Nobel Airport om förslaget går genom. Arkivbild. Foto: Jonas Ektrömer/TT

Förslaget: Byt namn på Arlanda

Publicerad

Arlanda borde byta namn till Alfred Nobel Airport. Det anser riksdagsledamoten Kristina Axén Olin (M) som lade en motion om namnbytet i slutet av förra året.

Förslaget har fått ja av en majoritet av ledamöterna och ska tas upp i trafikutskottet i maj, skriver Upsala Nya Tidning.

Med namnbytet hoppas Axén Olin ge en skjuts till svensk ekonomi.

– Den svenska besöksnäringen har en enorm potential, men den går dåligt och blöder. Här måste vi rannsaka oss själva, vilka vägar kan vi hitta för att lyfta den? Ett namnbyte av Arlanda till Alfred Nobel Airport är en bra väg att gå, säger Kristina Axén Olin till tidningen.

– Hela världen känner till varumärket Alfred Nobel och Nobelpriset. Det skulle ge uppmärksamhet och alla skulle koppla flygplatsen till Sverige. Det skulle också bidra till ett ökat intresse för Sverige och svensk turism.

Riksdagsledamoten Kristina Axén Olin (M). Arkivbild. Foto: Henrik Montgomery/TT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.