Abdul Aziz har just slutat sin skoldag på Gottsundaskolan i Uppsala. Och ett givet val efter skolan är att gå till tennishallen för att lira lite fotboll med kompisarna. Och just denna fritidsaktiviteten var tidigare i höstas nedläggningshotad, då kommunen inte hade några pengar till verksamheten. Men nu har man i ett samarbetet med Uppsala idrottsförbund lyckas rädda verksamheten.
I dag finns projektet i stadsdelarna Gottsunda, Eriksberg och Gränby/Nyby-området. Alla tre viktiga områden att satsa på för att försöka få barn och ungdomar bort från gatorna och upp från tv-sofforna, och istället röra på sig.
Upplands idrottsförbund hoppas att många fler skolor ska involveras. Stenhagen, Valsätra, Svartbäcken och Storvreta ör intressanta områden som kan stå på tur. Men då gäller det att kommunen inför ett nytänkande.