– Den tekniska bevisningen har gjort att man avskrivit brottsmisstanken. Det är en 39-årig kvinna som begravts 1969 som nu hittats, säger Lars Byström, polisens presstalesman till ABC.
Det rör sig alltså inte om ett mord som polisen trodde initialt.
Det var i onsdags som man hittade en nedgrävd, till synes intakt kropp, inlindad i plast på Norra begravningsplatsen i Solna.
– Vi såg kroppsdelar i plast och kände en stark lukt. Vi slutade gräva och larmade polisen direkt när vi förstod att det var ett lik, sa Lars Wetterlund, kyrkogårdschef vid Norra begravningsplatsen i Solna till ABC då.
Det var i samband med en utgrävning för en ny grav som fyndet gjordes. Enligt Lars Wetterlund blev just den platsen gravsatt senast 1969, grävaren hade alltså inte förväntat sig att hitta något i jorden.
– Det som gjorde att man utredde det här var att man fann en liksäck vid kroppen. Man trodde inte att det fanns sådana säckar på 60-talet, säger Lars Byström till ABC.
Hur det kommer sig att kroppen har hittats inplastad, och enligt uppgift välbevarad, kan inte Lars Byström svara på enligt TT.