Kritik mot planer på gigantisk nöjespark

Uppdaterad
Publicerad

Ett stort upplevelsecenter planeras i hjärtat av Hågelbyparken i Botkyrka, söder om Stockholm. Förutom vattenoch sagopark ska Sveriges största konsertområde få plats i området. Men nu höjs kritiska röster mot det planerade bygget.

Ungefär 600.000 kvadratmeter stort i Hågelby-Skrevstaområdet i Botkyrka, och med en möjlig byggstart om ett par år. Men bygget är omstritt, för på samma plats ligger fornlämningar och området klassas som riksintresse.

Kritiken kommer från många håll. Protestlistor har samlats in med flera tusen namn. Och på Ridskolan som ligger i anslutning till den tänkta parken är man orolig över framtiden.

Försäljningen av Hågelbyparken

Vill investera flera hundra miljoner

Det är Gröna lunds gamla ägare familjen Lindgren som vill investera flera hundra miljoner kronor i den nya familjeparken. I dag finns det exempelvis dansbana och en 4h-gård i parken. I framtiden ska det tillkomma hotell, festivalområde, en sagopark och ett område med åkattraktioner.

På torsdag är det tänkt att kommunen och familjen ska skriva under en principöverenskommelse om en exploatering. Länsstyrelsen har dock lämnat ett flertal kritiska synpunkter och vill utreda hur stort riksintresset är och dessutom göra en arkeologisk utredning innan projektet kan gå vidare.

Tanken är att antalet besökare ska öka med en miljon. Och det innebär att trafiksituationen på den redan idag hårt ansatta Hågelbyleden måste lösas. Och det gäller inte minst för finansiären.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Försäljningen av Hågelbyparken

Mer i ämnet