Branden började på en balkong på bottenvåningen i ett flerfamiljshus i Åkersberga. Rökutvecklingen var kraftig.
– Det var en fullt utvecklad lägenhetsbrand på bottenvåningen och röken har spridit sig uppåt till de två lägenheterna som ligger ovanför, säger Peter Tistam, ledningsoperatör på Storstockholms brandförsvar.
En person gripen
På torsdagseftermiddagen grep polisen en man som misstänks ha anlagt branden. Han är nu misstänkt för mordbrand.
– Han kommer att höras under kvällen, säger Towe Hägg som är presstalesperson på Stockholmspolisen.
Brandorsaken oklar
Omkring 20 brandmän har deltagit i släckningsarbetet. Enligt polisen har två personer omhändertagits av sjukvården på plats.
I nuläget är det oklart hur branden uppstod.
Teknisk undersökning ska göras
Vid 13.30-tiden var branden släckt.
– Polisen ska nu utreda hur branden startade. Nu pågår vädring och ventilering innan teknikerna kan gå in och göra en undersökning, säger Peter Tistam.