Urspårade loket på banan igen

Uppdaterad
Publicerad

Senare i kväll ska loket bogseras bort till depån Älvsjö.

I förmiddags träffade Trafikverkets underhållsplanerare Yngve Handspik röjningsentreprenören ute på plats vid spåren Huddinge.

– Gummihjulskranarna tog längre tid att få på plats vi trodde vilket gjorde att vi inte hann lyfta bort loket i natt, förklarar Yngve Handspik.

Tågurspårning i Stuvsta

Nu jobbar man på ett annorlunda sätt och använder istället domkraft för att lyfta upp loket på spåret. Arbetet påbörjade efter lunch och pågår under eftermiddagen.

Klockan 22 i kväll ska ett diesellok bogsera loket till depån i Älvsjö.

I natt flyttas vagnarna

– Efter midnatt kommer arbetet med att flytta vagnarna att ta vid och då kommer personalen använda de mobila kranarna, fortsätter Yngve Handspik vid Trafikverket.

Totalt finns det fem vagnar men endast tre måste flyttas eftersom två fortfarande står kvar på spåret.

Under den tiden måste strömmen brytas och trafiken på ett spår av spåren stängas av. Mellan klockan 01 och 05 i natt är endast ett spår öppet för trafik.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Tågurspårning i Stuvsta

Mer i ämnet