Foto: Christine Olsson/TT

M: Stockholm bör få undantag i byggregler

Uppdaterad
Publicerad

För att få fart på bostadsbyggandet vill moderaterna i Stadshuset att Stockholms stad ska undantas från byggregler och inskränka rätten att överklaga nya bostäder.

I en debattartikel i SvD skriver oppositionsrådet Anna König Jerlmyr (M) och förbundsordförande Joakim Larsson (M) att Stockholm bör bli en pilotkommun och föreslår en rad förädringar som enligt dem ska öka byggtakten i Stockholm.

Långa processer

Det gäller bland annat undantag från krav i plan- och bygglagen och Boverkets byggregler. Nya bostäder i Stockholm skulle då inte behöva ta hänsyn till krav på till exempel bullerregler eller strandskydd. En annan punkt som de tar upp är rätten att överklaga nya bostäder.

– Mycket av bostadsbyggandet hämmas av överklagandeprocessen. Om man inte ser över vilka som får överklaga eller hur länge processen får pågå, så kommer det fortsätta vara så. Vi anser att endast markägare, direkta sakägare och närboende ska ha rätt att överklaga nya bostäder, säger Joakim Larsson (M).

– Vi har till exempel kvarteret Plankan på Södermalm där processen pågått i över tio år utan att spaden satts i marken, säger han.

Testa under fem år

Moderaterna föreslår även att Stockholms stad ska ges undantag från de riksintressen som står i vägen för bostadsbyggandet.

– Sedan måste kommunen ta ansvar och värdera respektive område och se till att man inte skadar de olika värdena i Stockholm, säger Larsson

Undantagen från byggreglerna vill moderaterna testa under en femårsperiod för att sedan utvärdera.

– Vi har en akut situation. Det är många som flyttar till Stockholm och vi har en tillväxt som kräver att vi får fram nya bostäder, säger Joakim Larsson.

”Påverkar inte”

Men majoriteten i Stadshuset är inte imponerade av moderaternas förslag. Stadsbyggnadsborgarrådet Roger Mogert (S) tror inte att de förändringar som moderaterna föreslår skulle få någon större effekt på byggtakten.

– När jag såg rubriken till artikeln tyckte jag att ambitionen var påväg åt rätt håll. Men innehållsmässigt var det inte så mycket. Undantagen skulle bestå i att vi skulle behöva göra mindre toaletter och städskåp. Det är ganska små saker som inte påverkar processerna tidsmässigt, säger Roger Mogert.

Om inte alla får överklaga planer på nya bostäder, skulle inte de snabba på processerna?

– De säger att bara sakägare ska kunna överklaga. I själva verket så är det i princip bara sakägare som överklagar nya bostader i nuläget, så det är ingen skillnad mot idag, egentligen, säger Mogert.

Detta föreslår moderaterna

1. Stockholm bör undantas från krav i plan- och bygglagen och Boverkets byggregler.

Det innebär att nya bostäder i Stockholm inte behöver ta hänsyn till krav på bland annat bullerregler, strandskydd och storlek på wc. Det ska också bli tillåtet att bygga på mark som i en detaljplan är belagt med byggnadsförbud. Tillfälliga bygglov ska också tillåtas.

2. Stockholms stad bör undantas från överklagandeprocesser.

Under en femårsperiod vill M att rätten att överklaga nya bostäder ska inkränkas kraftigt. Enbart direkta sakägare, markägare och närboende ska kunna överklaga.

3. Stockholm ska undantas från att hemställa till regeringen om att upphäva naturreservat

Stockholm stad ska själva besluta om de vill upphäva naturreservat för att bygga bostäder.

4. Inför Stockholmsmodellen för att förändra hyressättningen.

Moderaterna anser att Hyresgästföreningen och Fastighetsägarna måste ta hänsyn till lägesfaktorer när de sätter hyror. Presumtionshyra ska bli praxis för all nybyggda hyresrätter, för att öka rörligheten i det befintliga beståndet.

5. Bostadsbyggande bör bli riksintresse

Moderaterna anser att Stockholm ska undantas från de riksintressen som står i vägen för bostadsbyggande. Riksintressen bör få en giltighetstid på tio år och sedan omprövas. Bostadsbyggande bör uppgraderas till riksintresse i miljöbalken och plan- och bygglagen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.