Medborgarplatsen stängs av helgnätter

Uppdaterad
Publicerad

Polisen vill minska brottsligheten kring Medborgarplatsen och stänger av trafiken nattetid.

Tillsammans med Trafikkontoret har polisen beslutat att på försök, stänga av Götgatan mellan Folkungagatan och Noe Arksgränden, angöringsgatan invid Medborgarhuset samt Tjärhovsgatan mellan Medborgarhuset och Östgötagatan.

Området stängs av för motordriven fordonstrafik nattetid under helger, det vill säga natt mot lördag och natt mot söndag 00.00-04.00 under försöksperioden 13 maj till och med 30 oktober 2011.

Problemområde

Medborgarplatsen uppfattas som ett problemområde med ökad brottslighet på nätterna. Avstängningen av trafiken nattetid underlättar polisens arbete och gör området tryggare för allmänheten.

– På liknande sätt har Stureplan stängts av nattetid från sommaren 2009, med gott resultat, säger Cajsa Velden, gruppchef, poliskontoret Medborgarplatsen.

Stockholms stad, Polismyndigheten och Taxiförbundet kommer att utvärdera försöket fortlöpande under försöksperioden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.