Sommaren är inte alltid katternas bästa tid. Vi har alla hört talas om sommarkatten, som lämnas kvar för att frysa eller svälta ihjäl när det är dags att flytta tillbaka från landet. Och nu kommer en ny typ av sommarkatt.
-Så här års kommer det in vad vi kallar för ”semesterkatter”. Om man inte har fått tag i någon kattvakt under sin semester så överger man katten och lämnar den i någon väska någonstans, säger Ewa Edström vid Stockholms Katthem i Hägersten.
”Fullkomligt obegripligt”
Sommaren är även den tid på året som det föds flest kattungar, som på ett eller annat sätt i bästa fall hamnar på ett katthem.
-Det beror på att folk inte kastrerar sina katter. Sedan vet man inte vad man ska göra med kattungarna och då är det vanligt att man slänger kattungarna i soporna eller ställer dem i en kartong ute i skogen. Det är fullkomligt obegripligt, avslutar Ewa Edström.