Det var strax efter lunch som polisen fick in ett samtal om föremålet.
– Det var någon som ringde och tyckte att polisen skulle kontrollera vad det var för typ av föremål, säger Åsa Wallentin, presstalesperson på Stockholmspolisen.
Stationen spärrades av och bombtekniker kallades dit. Men vad det rör sig om för typ av föremål är för tidigt att säga, enligt Åsa Wallentin.
– De håller på och undersöker det nu. Kriminaltekniker är också där, så nu undersöks både om det finns annat i området som kan vara av intresse och vad det var för typ av föremål man sköt sönder, säger Åsa Wallentin.
Fanns det någon fara för allmänheten?
– Det är för tidigt att svara på, men när man sköt sönder det så gick det lugnt till. Det blev inga skador runt omkring eller så.
Polisen spärrade av Solna station med omnejd. Tvärbanetrafiken till och från stationen stängdes också av, av säkerhetsskäl.