Foto: TT/Claudio Bresciani

Röda linjen avstängd mellan T-centralen-Slussen

Uppdaterad
Publicerad

Under torsdag och fredag i Kristi Himmelsfärdhelgen går det inga tåg på röda linjen mellan T-centralen och Slussen. Anledningen är att SL förbereder inför sommarens renovering av Söderströmsbron.

Resenärer som ska åka tunnelbana med röda linjen kan få det marigt under torsdag och fredag eftersom tågen inte går som vanligt. Det är sträckan för röd linje mellan Slussen och T-centralen som stängs av. Istället är det grön linje som kör sträckan. Det innebär att de som ska till eller från Norsborg och Fruängen får byta tåg vid Mariatorget. Detsamma gäller tågen från Mörby centrum där vartannat tåg vänder vid T-Centralen och vartannat tåg vid Stadion.

En vanlig vardag åker nästan 400 000 tunnelbanepassagerare över Söderströmsbron, där balkar och spår nu ska bytas ut. Foto: Gustav Kaiser/Region Stockholm

Förberedelser inför sommarens renovering

I helgen görs förberedande arbeten på röda linjen. I sommar kommer renoveringen pågå dygnet runt på bron i sex veckor. Då stängs först röda linjen av i två veckor och sedan stängs gröna linjen av i fyra veckor under perioden 1 juli till 12 augusti. Kollektivtrafiken är planerad att gå som vanligt den 13 augusti.

Det är tredje sommaren i rad som det ska göras arbeten på Söderströmsbron mellan Slussen och T-centralen. Bron är sliten och behöver renoveras.

Såhär går tågen:

Den som ska till eller från Norsborg och Fruängen behöver byta tåg vid Mariatorget. Ett tåg går i skytteltrafik mellan Mariatorget och Slussen, som tätast var 7:e minut. Tågen från Ropsten går till T-Centralen och vänder tillbaka igen. Tågen går med 20 minuters mellanrum.

Tågen från Mörby centrum: Vartannat tåg vänder vid T-Centralen och vartannat tåg vid Stadion. Reser du från Stadion mot Mörby centrum behöver du vara uppmärksam på skyltarna och personalens utrop om vilket håll tåget går eftersom tågen går från båda sidor av plattformen. Tågen går med 20 minuters mellanrum mellan Mörby centrum och T-Centralen och mellan Mörby centrum och Stadion med 10 minuter mellan tågen.

Avstängningen under Kristi Himmelsfärds gäller hela torsdagen och fredagen, till och med 04.30 natten till lördag den 1 juni.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.