Skidtunnel planeras i Botkyrka

Uppdaterad
Publicerad

Kanske blir det enklare för Vasaloppsåkare från Stockholmsområdet att träna inför loppet 2012. Då kan det nämligen bli möjligt att åka skidor nästan året om i en skidtunnel som planeras i Botkyrka.

Ungefär 30.000 personer från Stockholmsområdet åker i något av loppen under Vasaloppsveckan. Och hittills har det varit svårt för dem att få tillräckligt med träning på snö. Men på Lida friluftsgård planerar Botkyrka kommun att bygga en drygt två kilometer lång skidtunnel som ska göra det möjligt att åka längdskidor på riktig snö, nästan hela året om.

Tunneln planeras att byggas av betongblock som täcks över med jord och gräs.

En liknande anläggning finns redan i Torsby i Värmland. Men den här anläggningen skiljer sig från den genom att luften i tunneln är självförsörjande med ström från tre vindkraftverk, som kommer att byggas i anslutning till tunneln.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skidtunnel i Lida

Mer i ämnet