SL vill satsa på gratis internet

Uppdaterad
Publicerad

SL vill införa trådlöst internet i kollektivtrafiken. Enligt planerna ska resenärer kunna surfa gratis på bussar, pendeltåg och i t-banan nästa sommar.

Ett förslag lämnas i dag in till SL:s styrelse, skriver DN.se. Godkänns förslaget börjar en upphandling med bredbandsleverantörer och teleoperatörer efter årsskiftet.

Till att börja med ska SL satsa på att få i gång internet på platser där kunderna tillbringar mest tid och där man når flest.

? Vi tänker i termer av att vi först vill nå kunderna där de har en stund över, säger Åke Lindström på SL till DN.se.

Det handlar exempelvis om pendeltågen, i bussar och bytespunnkter som Gullmarsplan där det finns kaféer.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.