Trångt i Stockholms moskéer

Uppdaterad
Publicerad

Två stora moskéer i Järvaområdet ska ersätta trånga källarlokaler där muslimer i dag samlas för fredagsbön. Men flera muslimska föreningar planerar nu för ytterligare tre moskéer i området.

Det är trångt i många av de samlingslokaler som muslimer samlas i runt om i Stockholm, ofta ligger moskén placerad i en källarlokal.

I Järvaområdet planerar man därför att bygga två nya, stora moskéer. Tenstamoskén och även en i Rinkeby, med plats för upp mot 2.000 besökare.

Många kritiska till bygget

Men nu höjs flera kritiska röster mot hur moskéerna planeras, många vänder sig mot att bara en förening får representera alla de olika grupper som finns i området.

Enligt Svenska Dagbladet har kritiken nu nått så långt att flera mindre grupper själva planerar att bygga moskéer vid sidan av de två stora projekten.

Inget gemensamt

Totalt planeras nu för minst fem nya moskéer i Järvaområdet. Det är bland annat Islamiska kulturföreningen och Svensk-Turkiska kulturföreningen i Rinkeby, de menar att förutom religionen finns inget gemensamt mellan de olika grupperna.

Karolina Schützer

karolina.schutzer@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.