Barn- och elevombudet (BEO) vid Skolverket kräver ett skadestånd på 65.000 kronor av Tyresö kommun. Enligt BEO har den kommunala Dalskolan inte gjort tillräckligt för att stoppa kränkningarna av en elev.
Enligt anmälan till BEO har eleven under flera års tid varit kränkt och utfrusen av andra elever på skolan. Det ledde till att pojken stannat hemma långa perioder. Skolans bedömning är att pojken inte utsatts för kränkningar, även om han själv upplevt det så.
BEO håller inte med
BEO håller dock inte med, och skriver i sitt beslut att skolan borde ha gjort mer för att pojken inte skulle känna sig utanför. Skolans passivitet bryter mot barn- och elevskyddslagen och därför bör kommunen betala ett skadestånd.
I ett annat beslut kritiserar Skolverket det faktum att pojken inte fått den undervisning han har rätt till. Pojken stannade hemma dels på grund av att han vantrivdes, dels på grund av magproblem. Pojken fick en assistent och undervisades hemma.
Men enligt Skolverket finns inga uppgifter som visar att Dalskolan försökt utreda orsakerna till att pojken inte ville gå i skolan, och därför får skolan kritik.