Väktarna tillbaka vid Mariatorget

Uppdaterad
Publicerad

Väktarna var inte borta mer än några dagar, men efter alla protester och efter att ha fått hjälp med notan satsar Stockholms stadsmission ännu en gång på vakter kring härbärget vid Mariatorget.

Efter många turer har nu Stadsmissionen slutit ett avtal med säkerhetsbolaget Panaxia, som lovat att patrullera området kring stadsmissionens dagverksamhet vid Mariatorget gratis.

Så sent som den 1 mars i år gick avtalet mellan Stadsmissionen och Svensk bevakningstjänst ut. Stadsmissionen ansåg att man inte hade råd att betala 150.000 kronor i månaden. Men nu rycker alltså säkerhetsbolaget Panaxia in och erbjuder sina tjänster utan någon som helst ersättning.

Klagomål

Ända sedan flytten från Stadsgården i Stockholm till kvarteret Grimman har grannarna i närheten av dagverksamheten klagat på att det varit stökigt. Stadsmissionen har fortfarande planer på att byta lokaler, men så länge man är kvar vid Mariatorget har alltså Panaxia lovat att ställa upp med bevakning gratis.

Förutom att patrullera området kommer Panaxia även inrätta ett larmnummer dit grannar kan höra av sig om bråk uppstår.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.