15-årige Aiham sköts ihjäl i Uppsala på tisdagen. Han pappa beskriver honom som snäll och omtänksam. Foto: Privat, TT

15-årige Aiham sköts till döds hos frisören – ”Var världens snällaste”

Uppdaterad
Publicerad

Hundratals personer samlades på torsdagen i Uppsala moské i Kapellgärdet för att delta i en minnesstund för 15-årige Aiham som dödades i tisdagens skjutning.

– Han var världens snällaste och finaste människa, säger pappan till SVT.

Flera av pojkens vänner och bekanta var på plats under minnesstunden i moskén. Många uttryckte sin sorg och sa att kompisen ”var på fel plats vid fel tillfälle”.

Aihams pappa, som SVT har pratat med, är förtvivlad efter beskedet. Han beskriver sin son som ”världens snällaste och finaste människa.”

Trippelmordet i Uppsala

Pappan berättar hur mamman hade erbjudit att skjutsa in sonen till stan i tisdags, men att Aiham hade avböjt. Han var omtänksam mot sina föräldrar på det viset, berättar pappan.

– Han pussade henne på kinden varje dag, säger han.

Enkel bild. Inslagna rosor ligger på ett blommigt bord i ett rum med rödmatta.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Yaser Abu Jheisheh, ordförande för Islamiska Föreningen Uppsala, intervjuas av SVT. Foto: SVT

Moskén öppen för alla

Ordföranden för Islamiska Föreningen i Uppsala, Yaser Abu Jheisheh har träffat Aiham under högtider i moskén.

– En jättefin och respektfull kille. Han var glad och spred leenden, säger Yaser Abu Jheisheh.

Ordföranden tillägger att alla är välkomna till Uppsala moské för att söka trygghet och gemenskap efter det som skett.

– Våra dörrar är öppna för alla, oavsett religion och bakgrund. Om man behöver samtala eller har frågor och funderingar. Vi finns till när folk behöver oss, säger han.

SVT har familjens tillstånd att publicera namn och bild.

Se bilder från torsdagens minnesstund i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Trippelmordet i Uppsala

Mer i ämnet