Det är Rosendals Fastigheter som ska bygga arenan i Uppsalas södra stadsdel Rosendal. Första spadtaget är planerat tiill 2016 men det återstår en del politiska beslut och infrastrukturfrågor innan Rosendals fastigheter får tummen upp.
– Vi hoppas kunna undanröja en del administrativa hinder så fort som möjligt så att vi kan börja bygga, säger Henrik Svanqvist, vd på Rosendal Fastigheter.
Stort utbud
På Rosendals torg planeras en saluhall, restauranger, bibliotek och en sportarena med 2500 platser för åskådare. På fasaden som är 1000 kvadratmeter ska nordens största storbildskärm projeceras, det ger åskådare möjlighet att samlas på torget utanför för att kolla exempelvis matcher.
– Fasaden kommer att vara uppbyggd av solskärmspaneler där man kan projecera sändningar av olika slag, till exempel fotbollsmatcher eller Melodifestivalen, tillfällen då vi samlas och celebrerar, säger Henrik.
Även 400 bostäder ska byggas i området.
– Tanken är att det ska bjudas på kultur, idrott, och bostäder i en skön harmoni kring Rosendals torg, säger Henrik.