Bråk på Eknäs ungdomshem

Uppdaterad
Publicerad

Tre medarbetare på Eknäs ungdomshem utanför Enköping, skadades i samband med ett omhändertagande av en av pojkarna på hemmet.

Vid händelsen som inträffade i slutat av maj, fick en person hjärnskakning, en annan blev biten och den tredje medarbetaren fick ett kraftigt slag i ansiktet. Dessutom försökte pojken skära sig själv.

Enligt anmälan till Statets institutionsstyrelse mådde pojken psykiskt mycket dåligt och han fördes sedan till Akademiska sjukhuset i Uppsala.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.