Mannen ska också betala 100.000 kronor i skadestånd till deras gemensamma barn, som var tre år vid tidpunkten för mordet. Efter avtjänat straff ska mannen utvisas på livstid.
– Jag är förvånad, jag gjorde nog bedömningen att det skulle landa på dråp alternativt mord med så kort fängelsestarff som möjligt, säger Magnus Isaksson, mannens advokat.
En 30-årig kvinna blev knivstucken med 26 hugg av sin exman i en lägenhet i Luthagen den 26 maj. Skriken från lägenheten fick grannarna att ringa polisen, men när polisen kom dit var kvinnan redan död. I lägenheten fanns deras gemensamma treåriga barn. Exmannen greps senare samma dag skäligen misstänkt för mord.
Under rättegången mot den 32-årige mannen har det inte varit frågan om huruvida mannen huggit ihjäl sin före detta hustru eller inte, utan om det var planerat eller ej.
Åklagaren Elin Blank hävdade att mannen haft för avsikt att döda kvinnan medan mannens försvarare istället menade att mannen inte planerat att döda henne.