Efter omfattande spridning av nationella prov på sociala medier och det fusk som följt av det, skärps nu rutinerna kring utskick av proven. Foto: Skärmdump från Snapchat/TT

Efter fuskkaoset: nu skärpts rutinerna

Uppdaterad
Publicerad

Facit levereras i efterhand och proven får öppnas först på provdatumet. Det är två nya rutiner som Skolverket nu inför efter vårens omfattande spridning av nationella prov i sociala medier.

Det skriver Skolverket i ett pressmeddelande.

– Situationen är ohållbar. Det måste bli slut på fusket nu, säger Anders Boman chef på Skolverkets provenhet i pressutskicket.

Skolverket skriver att man helst hade velat undvika skärpningar då det kommer att påverka lärarnas arbete negativt. Men nu känner myndigheten sig tvingade att agera eftersom man gång på gång sett brister i hur skolorna hanterar proven, vilket gör att innehållet kunnat spridas innan provdatumen.

– Att få bukt med läckorna väger tyngre. Fusket skapar mycket stress och oro bland lärare och elever som ärligt vill visa sina kunskaper, säger Anders Boman.

Genomförs till höstterminen

Skolverket hade velat ändra riktlinjerna omedelbart men vårens prov och facit är redan utskickade och dessutom finns juridiska hinder. Så de flesta åtgärderna träder i kraft först inför höstens nationella prov.

Bland nyheterna (med vissa undantag):

  • Separat leverans av facit tidigast på provdagen eller dagen efter.
  • Utskick av prov sker närmare provdatum.
  • Skolorna ska börja proven på provdagens morgon.
  • Proven ska öppnas vid provtillfället.
  • Skolverket rapporterar spridning och brister i hantering direkt till Skolinspektionen.

Polisanmält spridare

Vidare skriver man att Skolverket nyligen polisanmält ett anonymt konto på Instagram där någon sålt proven vidare och att man anser att det är ”väldigt angeläget att polisen hanterar fallet skyndsamt”.

– Vi vill också att Facebook och andra sociala medier agerar. Det är deras plattformar som möjliggör spridningen och vi är säkra på att de inte vill förknippas med den här ljusskygga verksamheten, säger Anders Boman, chef på Skolverkets provenhet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.