Harry, som vid tillfället var sex månader gammal, skadades under en operation på Akademiska sjukhuset i Uppsala. Han var inlagd för att operera bort en knöl i ansiktet som växte – och knölen togs bort. Men kvar är nu flera ärr.
Akademiska sjukhuset genomförde i anslutning till händelsen en utredning och kom fram till att inga egentliga fel hade begåtts vid operationen utan att händelsen var en olycklig tillfällighet.
– Det berodde på en vaddkudde kan man säga. En kudde som Harry låg på och troligtvis gned sig mot. Tänk en tvättsvamp liksom, säger Laila Hellgren Johansson, verksamhetschef klinisk neurofysiologi, neurokirurgi och neurologi vid Akademiska sjukhuset.
Har anmält till Patientnämnden
En förklaring som Harrys mamma Frida Flycht däremot inte är nöjd med, vilket har resulterat i att hon nu anmält händelsen till Patientnämnden.
– Ja, det är klart att det kan bero på gnuggskador som de uppgett – även om jag inte helt är nöjd med den förklaringen. Jag upplever fortfarande inte att jag har blivit tagen på allvar riktigt.
Anledningen till det är enligt Frida Flycht avsaknaden av åtgärder från
sjukhusets sida.
– Harry har ju ärr kvar nu. Min önskan är att detta utreds mer för att undvika att det händer igen. Jag vill inte att någon annan drabbas av något liknande, säger Frida Flycht.
Ska utredas vidare
Kontakten mellan Frida Flycht och Akademiska uppger båda parter har varit goda sedan händelsen.
– Jag har sagt till Frida att vi på Akademiska ska hjälpa dem med en allergiutredning. För det kan vara så att Harry är känslig mot just det där materialet som finns i kudden, säger Laila Hellgren vid Akademiska sjukhuset.
– Och det är vi tacksamma för – vi har fått ursäkter men det känns fortfarande inte som vi fått alla svar vi velat ha. Om det nu är gnuggskador borde de ju ta bort den där kudden, säger Frida Flycht.
Men att ta kudden ur bruk är inte aktuellt menar Akademiska.
– Detta har inte hänt på 40 år. Det är beklagligt att det har hänt, men vi kan inte ändra rutinerna för att det här sker än gång.
Patientnämnden ska nu begära in en kommentar av avdelningen.
Upplever ni att detta hade kunnat undvikas?
– Nej egentligen inte. Och jag hör hur otillfredsställande det här låter när jag säger det så men så är det tyvärr, säger Laila Hellgren.