Huvudskyddsombudet inspekterade köket under tisdagen och fann allvarliga brister. Foto: SVT/Fouad Youcefi

Facket: Vi larmade redan i somras

Uppdaterad
Publicerad

Huvudskyddsombudet för Tallparksgården Kristina Woxdal Pihl kräver åtgärder av Östhammars kommun

Östhammars kommun uppger att de inte har känt till problemen med mögel på Tallparksgården. Det får huvudskyddsombudet Kristin Woxdal Pihl att se rött.

–Det där stämmer inte. Dels har det varit många turer med mögelproblem i olika delar av köket tidigare, dels har vi påtalat problemet med svalen (kylrummet reds.anm.) sedan i somras.

Mögel på Tallparksgården

ABC: Vad förväntar du dig av kommunen nu?

–Att de ska ta ansvar och se till så att de som arbetar här gör det utan mögel.

”Det är fruktansvärt”

När ABC testar hur snabbt möglet frodas i kylrummet blir det en chock, på bara några dagar förvandlas ett rent glas med saft till en mögelhärd som täcker stora delar av ytan.

–Jag tycker att det är fruktansvärt. Ingen människa ska behöva gå till jobbet och bli sjuk. Jobbet ska vara en rolig plats att vara på, och det blir den inte om du blir sjuk när du går till jobbet, säger Kristin Woxdal Pihl.

Kommunen backar – Stänger köket

Från och med onsdag kommer köket på Tallparksgården att stängas för sanering. Kommunen menar att det nu är upp till fastighetsägaren, det kommunala bostadsbolaget Östhammarshem om hur och när en sanering ska gå till.

–Det är Östhammarshem som är fastighetsägare, och vi ska såklart se till att lokalerna ska vara fria från mögel, där har vi såklart ett ansvar som arbetsgivare, säger Annila Bexelius chef för tekniska förvaltningen på Östhammars kommun.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mögel på Tallparksgården

Mer i ämnet