Foto: Henrik Arborén, ABC.

Fia Linderström blir chef för SVT Nyheter Uppsala

Uppdaterad
Publicerad

Nu är det klart vem som blir chef för SVT:s lokala nyhetsredaktion i Uppsala. Hon heter Fia Linderström, och kommer närmast från nedlagda lokalkonkurrenten TV4.

I mars nästa år växer SVT:s nyhetsredaktion i Uppsala från fyra till tio anställda, och byter namn till SVT Nyheter Uppsala. I och med det utökas bevakningen, och alla sändningar ska fyllas av enbart Uppsalanyheter.

Kvinnan som ska ta rodret vid den här omläggningen heter Fia Linderström, och vikarierar just nu som redaktör på ABC. Hon blir chef för redaktionen i Uppsala, som hittills har letts från Stockholm. Tidigare var hon nyhetsredaktör på TV4 Nyheterna Uppsala, som lades ner i juni.

Hur kommer SVT:s nyhetsbevakning i Uppsala att förändras när du tar över?

– Den största förändringen blir att vi nu kommer att göra sändningar bara för de som bor i Uppsala län, säger Fia Linderström.

– Vi kommer också att ha mer sändningstid och bli fler medarbetare på plats i Uppsala. Därför kommer vi att kunna göra ännu mer relevant och angelägen lokaljournalistik både i traditionell tv, online och i sociala medier.

Kommer redaktionen att bli bättre på snabba nyheter?

– Vi kommer att uppdatera med senaste nytt under hela dagen, och när tillfälle ges självklart rapportera live på webben. Vi ska också i högre grad försöka interagera med vår publik via sociala medier.

Får SVT Nyheter Uppsala större ansvar nu när TV4 har lagt ner?

– Definitivt. Jag är oerhört glad att SVT utökar bevakningen i Sveriges fjärde största stad. Ju fler ögon och öron som granskar Uppsala län desto bättre.

Fia Linderström

  • 34 år gammal.
  • Född och uppvuxen i Storvreta.
  • Jobbade 2009-2014 på TV4 Nyheterna Uppsala, där hon var nyhetschef de sista åren.
  • Tidigare jobb: Redaktör på Expressens Uppsalasajt 2007-2008. Reporter och programledare på P4 Radio Jämtland och reporter i Östersund på SVT:s regionala nyheter Mittnytt.
  • Springer, gärna långt. Sprang Lidingöloppet nu i höst och Stockholm marathon 2013. Har spelat innebandy i Storvreta.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.